• جشنواره ملی حرکت

    جشنواره ملی حرکت

  • حرم مطهر امام رضا
  • دانشگاه فردوسی
  • دانشگاه فردوسی

 

 

نشست مشترک دانشگاه فردوسی و مشاوران جوان شهرداری مشهد با موضوع هشتمین دوره جشنواره حرکت برگزارشد

نشست مشترک دانشگاه فردوسی و مشاوران جوان شهرداری مشهد با حضور کمیته اجرایی هشتمین جشنواره ملی حرکت ورییس مشاوران جوان برگزارشد.

 

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران معاونت فرهنگی دانشگاه فردوسی، دکتر علی یوسفی، معاون  فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی پنجم مهرماه در نشست مشترک کمیته اجرایی حرکت و مشاوران جوان شهرداری مشهد اظهارکرد: در این دوره از جشنواره خدمات ارزان قیمت برای کسانی که خارج از سهمیه وارد جشنواره می‌شوند، در نظرگرفته شده تا بدون محدودیت حضور یابند.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه مشترک بین دانشگاه فردوسی و شهرداری مشهد، اضافه کرد: باتوجه به سخنان شهردار که تاکید برهمکاری بیشتر با دانشگاه‌ها داشتند، انتظار می‌رود که شهرداری مشهد به‌صورت جدی‌تر از

جشنواره حرکت حمایت کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی با تاکید براینکه انجمن‌های علمی خود رسانه‌ای قوی در دانشگاه‌ها محسوب می‌شوند، گفت: در مجموع 300 ساعت برنامه جابجایی توسط وسایل نقلیه در این دوره از جشنواره وجود داشته و بخش دیگری از نمایشگاه آن فن بازار بوده که یک بازار آموزشی محسوب می‌شود.

 

هادی قاسم‌پور، رئیس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد نیز در ادامه با اعلام حمایت خود را در خصوص برگزاری ضیافت شام در این جشنواره، بیان کرد: شهرداری مشهد و دانشگاه فردوسی طی چند ماه گذشته تفاهم‌نامه‌ای با یکدیگر داشتند که براساس آن می‌توان اقداماتی مشترک انجام داد.

وی ادامه داد: براساس تقسیم کار صورت گرفته در معاونت برنامه‌ریزی شهرداری مقررشده که پوشش اقدامات دانشگاه فردوسی، علوم پزشکی و آزاد اسلامی مشهد از طریق بخش معاونت برنامه‌ریزی و توسعه  باشد و سایر دانشگاه‌ها از مشاوران جوان پیگیری ‌شود که به معنی نفی ارتباط ما نیست.

رئیس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد تصریح کرد: جوانان ما در عرصه جهان مطرح هستند و این را در یازدهمین اجلاس متروپلیس در هند نشان دادند که جوانان مشهدی با فعالیت موثر خود توانستند مشهد را به تمام شرکت‌کنندگان

آن اجلاس معرفی کرده و بدرخشند.

 

"ضرورت استفاده از ظرفیت انجمن‌های علمی در مدیریت شهری"

 

ضیایی، معاون رئیس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد نیز در این نشست افزود: باید از ظرفیت بالقوه انجمن‌های علمی در مدیریت شهری کشور استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه جوانان محصل دانشگاه در بالاترین سطح استعدادهای علمی و تربیتی قرار دارند،  گفت: استفاده از ظرفیت علمی دانشجویان علاوه بر فعالیت در انجمن‌های علمی، در ارائه راهکار برای حل مشکلات شهری باید صورت گیرد که مهم‌ترین دستاورد شهرداری در همکاری با دانشگاه‌ها است.

معاون رئیس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد با تاکید براینکه باید در هشتمین دوره جشنواره حرکت به حل معضلات و فرایندهای انجمن‌های علمی رسید، ادامه داد: ورود فضای دانشگاهی در فضای کارکردی و کاربردی شهری باید خروجی هشتمین دوره جشنواره حرکت باشد و ما حاضر بوده تا تمام ظرفیت علمی خود را برای این مهم بکار گیریم.

 

ضیایی با بیان اینکه می‌توانیم در هشتمین دوره جشنواره ملی حرکت کارگاه‌هایی با اعطای گواهینامه به‌منظور انگیزش به جوانان برگزار کنیم، تصریح کرد: می‌توان کارگاه هایی به‌صورت تخصصی متناسب با هر رشته برای انجمن‌های علمی  برگزار کرد.

وی از راه اندازی دبیرخانه جوانان کلانشهرها خبرداد و بیان کرد: برنامه جامع توانمندسازی جوانان طی 20 روز آینده برای هرجوان که توانایی مشاور شدن دارد، رونمایی می‌شود.

 

معاون رئیس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد با بیان اینکه شهرداری واقعا قصد همکاری داشته ولی با توجه به بودجه آن همکاری مشکل است، افزود: شهرداری ناچار بوده که فضاهای ارتباطی و مشورتی که در سطح کشور ایجاد می‌شود را پشتیبانی کند که هزینه‌های زیادی را برای آن در بر دارد.

ضیایی توجه جوانان نسبت به برند شهری که در آن تحصیل می‌کنند، ضروری دانست و کرد: باتوجه به اینکه مشهد در سال 2017 به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام بوده و اکنون در بهترین زمان برای تمدن سازی مشهد قرار داریم، بنابراین دانشجویان محصل در این شهر باید نسبت به این موضوع حساس باشند و یک کارگاه برای مشهد 2017 نیز در این دوره از جشنواره در نظر گرفته شود. وی با بیان اینکه درحال حاضر سازوکاری برای انجمن‌های علمی وجود دارد ولی مورد کفایت ما نیست، اضافه کرد: نقطه عطف ما در سال جاری، ایجاد تعامل گسترده‌ بین مشاوران جوان و انجمن‌های علمی است.

 

معاون رئیس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد با تاکید براینکه شهردار مشهد همیشه در حوزه علمی همکاری‌های موثری داشته خاطرنشان کرد: تنها جایی که در کشور برای ارتقای مشارکت علمی جوانان برنامه دارد، گروه مشاوران

جوان است.

 

"دانشگاه فردوسی بزرگ‌ترین تشکل دانشجویی کشور را دارد"

 

مهندس علی توکلی، دبیر کل انجمن‌های علمی دانشگاه فردوسی و مسئول ستاد اجرایی هشتمین دوره جشنواره ملی حرکت نیز در ادامه این نشست اظهارکرد: دانشگاه فردوسی با 153 انجمن علمی از لحاظ کیفی و کمی بزرگ‌ترین تشکل

دانشجویی کشور را تشکیل می‌دهد.

دبیر کل انجمن‌های علمی دانشگاه فردوسی با بیان اینکه طی تلاش‌های گسترده اعضای فعال دانشگاه فردوسی، توانستیم میزبانی هشتمین دوره جشنواره ملی حرکت را به دست آوریم، ادامه داد: دبیرخانه این دوره از جشنواره حرکت حدود سه ماه بوده که فعال شده و بیش از 100 نفر از دانشجویان انجمن‌های علمی عضو ستاد اجرایی آن هستند.

 

وی با اعلام اینکه در این دوره از جشنواره دانشگاه فردوسی میزبان بالغ بر70 دانشگاه و حدود 500 میهمان از نخبگان  دانشجویی و فعالان انجمن‌های علمی خواهد بود، تصریح کرد: افتتاحیه این جشنواره در 18 مهر ماه بوده و به میهمانان غرفه تعلق می‌گیرد و در 19 مهرماه، اختتامیه آن برترین‌ها اعلام می‌شوند و برگزاری نمایشگاه جشنواره نیز از درب شمالی تا میدان علوم خواهد بود.

مسئول ستاد اجرایی هشتمین دوره جشنواره ملی حرکت بیان کرد: برای نخستین بار نمایشگاه فن بازار با حضور شرکت‌های رشد، دانش بنیان، پارک علم و فناوری و سرمایه‌گذاران برجسته کشور  و  بخش بین‌الملل با حضور کشورهای ایتالیا، عراق، پاکستان، هند و نخجوان در هشتمین دوره جشنواره ملی حرکت راه‌اندازی خواهد شد.

 

مهندس توکلی با تاکید براینکه در برگزاری هشتمین دوره جشنواره ملی حرکت بسیار تلاش شد تا با سازمان‌های مختلف ارتباط برقرار شود، افزود:  از مقامات برجسته کشور در وزارت، معاونت علم و فناوری، مسئولان استانی و روسای دانشگاهی در  این دوره از جشنواره حرکت برای شرکت دعوت به عمل آمده

است.

 

وی خاطرنشان کرد: انجمن‌های علمی تنها نهادی هستند که می‌توانند با مشاوران جوان شهرداری ارتباط برقرار کنند  و ما نیز انتظار داریم بعد از برگزاری این جشنواره ارتباط ما با مشاوران جوان شهرداری تداوم یابد.

 

مسئول ستاد اجرایی هشتمین دوره جشنواره ملی حرکت برگزاری هشتمین دوره جشنواره ملی حرکت بهترین رویداد در مشهد و استان خراسان رضوی دانست و عنوان کرد: با توجه به اینکه مشهد در سال 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام درنظرگرفته شده، ما خواهان حضور شهردار نه به‌عنوان حامی بلکه یک برگزار کننده در این دوره از جشنواره هستیم که این اقدام در راستای معرفی برند شهر مشهد است.

تهیه کننده خبر :بنفشه مالکی